


| Parameter | Value |
|---|---|
| Load Regulation | 40 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Output Current | 400 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Output Type | Fixed |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Quiescent Current | 8 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 1442
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81987
Ext.Price$0.81987
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81987 | $0.81987 |
| 10 | $0.50099 | $5.00990 |
| 25 | $0.41806 | $10.45150 |
| 50 | $0.36756 | $18.37800 |
| 100 | $0.32316 | $32.31600 |
| 300 | $0.29687 | $89.06100 |
| 500 | $0.27273 | $136.36500 |
| 1000 | $0.23254 | $232.54000 |
| 3000 | $0.19840 | $595.20000 |
| 5000 | $0.16927 | $846.35000 |
